Možnosti zapojení ve volbách

Možnosti zapojení ve volbách

Kromě výběru vhodných kandidátů a jejich zvolení máte několik dalších možností, jak se zapojit. V některých případech Vám přitom nemusí být ani 18 let. Nabízíme příklady možných způsobů zapojení:

  • Jednou z možností je samozřejmě vlastní kandidatura.
  • Další možností je aktivní podpora stran/kandidátů. Dá se říct, že snad všechny strany i jednotlivci shánějí dobrovolníky i brigádníky do svých kampaní. Stačí kontaktovat např. místní sdružení či konkrétního kandidáta konkrétní strany/hnutí. K tomuto obvykle není nutné splnit podmínku minimálně 18 let.
  • Plnoletost není nutná ani k vyzkoušení si voleb nanečisto, nebo tzv. studentských voleb. Školy a studenti se do tohoto projektu mohou dobrovolně zapojit zde https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/jak-se-zapojit.
  • V neposlední řadě je možné stát se členem okrskové volební komise a v době voleb dohlížet na jejich hladký průběh. Členem se může stát občan České republiky nebo jiného státu, který má v tuzemsku právo volit a je mu více než 18 let. Za tuto činnost Vám přísluší odměna. Do této funkce však musíte být delegováni stranou či dosazeni starostou.

Dalším způsobům zapojení se meze nekladou. Ideální je spojit se s konkrétními stranami či jednotlivci a společně vymyslet nějakou formu výpomoci. Určitě to ocení.